Skip to content

Division Director

David Pilcher
Division Director
601-576-6991

Staff

Mike Allard
Historic Resources Specialist
601-576-6878
Tim Barnard
Director, Local Government Records Office
601-576-6894
Jake Cameron
Historic Resources Specialist
601-576-6967
Eliza Causey
Serials Librarian
601-576-6818
Julie Dees
Section Head, Electronic Archives
601-576-6823
Bob Dent
Director, Records Management
601-576-6806
Preston Everett
Reformatting Supervisor
601-576-6999
Forrest Galey
Special Projects Officer
601-576-6872
Jeff Giambrone
Historic Resources Specialist
601-576-6833
Carlos Gomes
Historic Resources Specialist
601-576-6771
Caroline Gray-Primer
Branch Director
601-576-6813
Mack Hankins
Senior Systems Specialist
601-576-6826
Laura Heller
Acquisitions & Collections Coordinator
601-576-6889
Jeremy Huff
Warehouse Clerk
601-354-6523
Jennifer Keyser
Cataloger
601-576-6886
Lori Kincses
Archivist
601-576-6870
James King
Historic Resources Specialist
601-576-6827
De'Niecechsi Layton
Director, Reference Services
601-576-6883
Malinda Lloyd
Microfilm Camera Operator
601-576-6947
Imogene Matthews
Historic Resources Specialist
601-576-6881
Ellen McWilliams
Reference Services
601-576-6875
Rebecca Mee
Historic Resources Specialist
601-576-6976
Jo Miles-Seely
Historic Resources Specialist
601-576-6979
Marcus Moore
Warehouse Clerk
601-354-7386
Randy Nicols
Archivist, Graphic Records
601-576-6828
Alanna Patrick
Business Systems Analyst
601-576-6898
Eure Perry
Chief Warehouse Clerk
601-714-4202
Walterine Robinson
Historic Resources Specialist
601-576-6850
Jeff Rogers
Curator, Graphic Records
601-576-6893
Brandy Royce
Historic Resources Specialist
601-576-6929
Archie Skiffer
Archivist, Senior, Manuscript Collections
601-576-6816
Komecia Spann
Senior Systems Administrator
601-576-6873
Shaun Stalzer
State Records Archivist
601-576-6880
William Thompson
Historic Resources Specialist
601-576-6831
Celia Tisdale
Archivist, Image and Sound
601-576-6874
Betty Uzman
Curator, Manuscript Collections
601-576-6868